کاواندیش

در این وبلاگ خلاصه مطالعات یا تجارب جالب توجه خود در مورد هوشمندی کسب و کار(BI) را منتشر خواهم کرد.

چهارشنبه 26 مرداد‌ماه سال 1390 ساعت 09:31 ق.ظ

آشنایی با داده کاوی

در طول دهه گذشته حجم زیادی از داده ها در پایگاه داده ها انباشته و ذخیره شده اند و روند افزایش آن همچنان ادامه دارد به گونه ای که داده های در دسترس هر 5 سال دو برابر می شود. در این میان تحقیقات انجام یافته نشان از آن دارد که سازمانها امروزه کمتر از یک درصد از داده هایشان را برای تحلیل استفاده می نمایند. به عبارت دیگر سازمانها در حالی تشنه دانش هستند که در داده ها غرق شده اند چرا که پردازش چنین حجم عظیمی از داده از توان انسان خارج است.


در سالهای اخیر در پاسخ به این امر، رشته جدیدی از کاوش داده ها موسوم به داده کاوی(Data Mining) به طور ویژه گسترش یافته است تا اطلاعات با ارزشی از چنین مجموعه داده های عظیم استخراج نماید. نگاهی به ترجمه تحت اللفظی داده کاوی، به ما در درک بهتر این واژه کمک می کند. کاوش(Mining) به معنای جستجو و استخراج از منابع نهفته و با ارزش زمین اطلاق می شود. پیوند این کلمه با کلمه داده، جستجوی عمیق جهت پیدا کردن اطلاعات مفیدی که قبلاً نهفته بودند، از داده های قابل دسترس حجیم را پیشنهاد می کند.


داده کاوی یک رشته نسبتاً جدید علمی می باشد که از انجام تحقیقات حداقل در رشته های آمار، یادگیری ماشین، بازنمایی دانش، علوم رایانه خصوصاً مدیریت پایگاه داده ها شکل گرفته است.


داده کاوی دارای تعاریف متنوعی می باشد. این تعاریف به مقدار زیادی به پیش زمینه ها و نقطه نظرهای افراد ارائه دهنده بستگی دارد که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:


1- داده کاوی فرآیند شناخت الگوهای معتبر، جدید، ذاتاً مفید و قابل فهم از داده ها می باشد. (Fayyad)

2- داده کاوی به فرآیند استخراج اطلاعات نهفته، قابل فهم، قابل پی گیری از پایگاه داده های بزرگ و استفاده از آن در تصمیم گیری های تجاری مهم، اطلاق می شود.(Zekulin)

3- داده کاوی، مجموعه ای از روش ها در فرآیند کشف دانش می باشد که برای تشخیص الگوها و روابط نامعلوم در داده ها مورد استفاده قرار می گیرد. (Ferruzza)

4- فرآیند کشف الگوهای مفید از داده ها را داده کاوی می گویند. (John)

5- فرآیند انتخاب، کاوش و مدل بندی داده های حجیم، جهت کشف روابط نهفته با هدف بدست آوردن نتایج واضح و مفید، برای مالک پایگاه داده ها را، داده کاوی گویند.


در واقع داده کاوی به استخراج دانش از پایگاه های بزرگ داده ها اشاره دارد. این الگوها از قبل شناخته شده نبوده اند و یافتن آنها با روش های تحلیل دستی بسیار زمانگیر یا غیر ممکن می باشد.

پیش از پرداختن به انواع الگوریتم های داده کاوی به برخی کاربردهای آن در حوزه های مختلف اشاره می کنیم:


خرده فروشی

تعیین الگوهای خرید مشتریان

تجزیه و تحلیل سبد خرید بازار

پیشگویی میزان خرید مشتریان از طریق فروش الکترونیکی


بانکداری

پیش بینی الگوهای کلاهبرداری از طریق کارت های اعتباری

تشخیص مشتریان ثابت و شناخت مشتریان پر خطر و سودجو براساس معیار هایی از جمله سن ، درآمد، وضعیت سکونت، تحصیلات، شغل و غیره

تشخیص اقدامات مرتبط با پولشویی


بیمه

تجزیه و تحلیل دعاوی و شناسایی ادعاهای متقلبانه

پیشگویی میزان خرید بیمه نامه های جدید توسط مشتریان


پزشکی

تعیین میزان موفقیت روش های درمانی در برخورد با بیماری های صعب العلاج

کشف الگوها و مدلهای ناشناخته تاثیر دارو ها بر بیماری های مختلف

کشف الگوها و مدلهای ناشناخته تاثیر دارو ها بر بیماران گروه سنی مختلف


هواشناسی

استفاده از الگوها برای پیش بینی وضعیت هوا


روزنامه نگاری

شناسایی گروه های مختلف خوانندگان و ارائه مطالب متناسب


انتشارات

شناسایی الگوی خرابی دستگاه های چاپ


تبلیغات

بخش بندی بازار و ارائه تبلیغات متناسب


روانشناسی

کشف الگوهایی در رابطه با ازداوجهای موفق و ناموفق

کشف عوامل های مختلف در اعتیاد افراد


امروزه مرز و محدودیتی برای دانش داده کاوی متصور نبوده و کاربرد آن را از کف اقیانوس ها تا اعماق فضا می دانند. به طور کلی هرکجا حجم زیادی داده موجود باشد، پتانسیل اجرای بررسی های داده کاوی وجود دارد.